Trendy w Marketingu Cyfrowym 2022/2023 i narzędzia cyfrowe

Żyjemy w dobie stale trwającej i gwałtownie rozwijającej się digitalizacji procesów biznesowych, przedsiębiorstw i narzędzi, które wspierają zachodzące w nich działania operacyjne. Piętno tych zmian możemy zauważyć też w Marketingu Cyfrowym (eng. digital marketing), którego znaczenie wzrasta w ostatnich latach. Według raportu IAB z 2021 roku, wydatki reklamodawców na komunikację marketingową online wzrosły o ponad 1 mld zł w porównaniu do roku 2020. W ogólnym rozrachunku, wzrost wartości rynku marketingowego online wzrósł do ponad 6,2 mld zł.  

Czym jest Marketing Cyfrowy? 

Marketing cyfrowy w znaczeniu ogólnym to zespół działań związanych z promowaniem danej działalności w Internecie, jak i innych mediach cyfrowych. Należy podkreślić, że pojęcie wbrew pozorom nie odnosi się jedynie do reklamy, ale także do komunikacji z klientem i grupą docelową, do której dana firma próbuje dotrzeć.  Marketing cyfrowy zyskuje na znaczeniu w dobie Transformacji Cyfrowej – erze digitalizacji pracy.

W praktyce, marketing cyfrowy to zazwyczaj kampanie marketingowe pojawiające się na komputerach, telefonach, tabletach czy innych urządzeniach. Mogą one przyjąć wiele form takich jak wideo, reklamy, SEO (eng. Search Engine Marketing) – Optymalizacja Stron pod kątem wyszukiwarek internetowych), płatne reklamy w mediach społecznościowych czy posty na mediach społecznościowych.   

Trendy w Marketingu Cyfrowym 2022/2023 i narzędzia cyfrowe

Jakie narzędzia wykorzystywane są w Marketingu Cyfrowym?  

Według aktualnych statystyk, najbardziej angażujące są reklamy interaktywne – angażujące użytkownika w wykonanie jakiegoś działania, wystawiające klienta na większy kontakt z danym produktem. Ten konkretny sposób kreowania contentu jest wysoce efektywny według 93% specjalistów. Co więcej, innowacje w komunikacji z klientem co raz częściej doceniane są przez odbiorców i budują ciekawość do marki.

Reklamy statyczne – tradycyjne – tracą popularność, gdyż ich działalność poleca już tylko 70% z nich. Wzrost udziału reklam interaktywnych i idący za nim wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw wymaga od firm, którym zależy na efektywnych kampaniach, wdrażania środków umożliwiających lepszą komunikację z klientem. Często wymaga to stosowania personalizacji bazującej na preferencjach docelowej grupy odbiorców, co łączy się z rzetelną analizą danego rynku. Jakie są zatem najbardziej efektywne narzędzia wykorzystywane przez marketingowców, bazujące na aktualnych trendach?

Marketing w wyszukiwarkach (SEMSearch Engine Marketing)

 Search Engine Marketing jest strategią wykorzystującą płatne narzędzia w ramach osiągnięcia większej widoczności danej strony, frazy czy słowa kluczowego.  

Głównymi beneficjentami SEM są płatne platformy, takie jak na przykład Google Ads. Płacąc za określone słowa kluczowe, mogą przyciągać ruch przychodzący do witryn.  SEM pomaga zwiększyć ruch, zwiększając widoczność produktów i usług w płatnych reklamach. Przeglądarki witryn internetowych mogą czerpać korzyści z SEM dzięki łatwiejszemu zwróceniu uwagi na produkty i usługi, ale muszą również uważać na nieuczciwe działania w witrynie lub nieodpowiadające ich potrzebom. 

Działania związane z SEM można bardzo prosto śledzić i analizować dzięki dostępności do narzędzi analitycznych w sieci, jak np. Google Analytics i Google Search Console. Aby efektywnie wykorzystać możliwości, które dają nam te aplikacje należy pamiętać o najważniejszych metrykach marketingowych.

Content Marketing

Content Marketing jest głównie rozwojem i dystrybucją treści tworzonych z zamysłem przekazania wartości intelektualnej poprzez daną markę czy firmę. Używany jest by przyciągnąć, zaangażować i zatrzymać docelowe grono odbiorców poprzez kreowanie i posługiwanie się adekwatnymi postami, filmami, zdjęciami, podcastami czy innymi mediami tego typu.  

Efektywnie przeprowadzona kampania przynosi rezultaty w postaci zwiększonego poziomu ekspertyzy, świadomości czy zaangażowania w aktualne trendy danej firmy w oczach potencjalnych klientów. Content Marketing zazwyczaj używany jest do przyciągania tzw. leadów, czyli środków pozwalających na kontakt z docelowym gronem odbiorców.  

Według statystyk, 56% ekspertów Marketingu wierzy, że Content Marketing przyczynia się do większej rozpoznawalności i zaangażowania marką.  

Trendy w Marketingu Cyfrowym 2022/2023 i narzędzia cyfrowe

Social Media Marketing

Social Media Marketing odnosi się do użycia platform w mediach społecznościowych i stron internetowych w ramach promocji produktu lub serwisu. Wiele firm używa tej strategii, aby zwracać się do szeregu interesariuszy, takich jak aktualnych i potencjalnych klientów czy pracowników, dziennikarzy i ogólnie wszystkich, którzy dane treści wyświetlają. 

Social Media Marketing na poziomie strategicznym opiera się na zarządzaniu kampanią marketingową, ustalaniu zakresu – np. aktywnego bądź bardziej pasywnego użytkowania czy ustalenia docelowej kultury i tonu ogólnej prezencji mediów społecznościowych.  

Z pomocą użycia Marketingu na mediach społecznościowych, firmy także umożliwiają klientom i Internautom wstawianie tworzonych przez nich treści w postaci komentarzy, recenzji produktów i tym podobnych, znanych szerzej jako „earned media” – mediów, w których marka pojawia się bezpłatnie, zwiększając zasięg swoich działań.  

E-mail Marketing

E-mail Marketing to sztuka wysyłania wiadomości komercyjnych, docelowo do konkretnej grupy odbiorców, przy użyciu maila. Tak naprawdę, każdy e-mail wysłany poprzez firmę do potencjalnego klienta może być odebrany jako E-mail Marketing.  

E-mail Marketing najczęściej opiera się na wzmacnianiu relacji sprzedającego z aktualnymi, wcześniejszymi bądź potencjalnymi kupującymi, budowania lojalności konsumenckiej i wzbudzania powtarzalności procesów biznesowych pomiędzy firmą a konsumentem, zdobywaniu nowych klientów czy zachęcania grona odbiorców do zakupu danego produktu.  

Marketing afiliacyjny (Affiliate Marketing)

Marketing afiliacyjny to model promocji marki, w którym dana firma wspomaga się pomocą wydawców zewnętrznych w generowaniu ruchu (eng. traffic) lub wcześniej wspomnianych leadów do danych produktów i serwisów marki. Partnerzy, (eng. affiliates) w zamian za wspieranie danego biznesu pobierają opłatę komisową za sprzedaż, rzadziej jest to opłata za kliknięcie czy wyświetlenie. Mogą być oni właścicielami stron internetowych czy list marketingowych na e-mailu. 

Firmy udostępniają swoje treści odnośnie do danego produktu Partnerom, takie jak artykuły, filmy czy zdjęcia. Partnerzy zajmują się promowaniem produktu poprzez udostępnianie banerów, tekstów czy linków na swoich stronach.  

W dobie szerzącej się świadomości o stosowaniu Marketingu afiliacyjnego, ten środek promocji zdecydowanie zyskał na znaczeniu. Szczególnie widoczny wzrost jego popularności można było zauważyć po wypromowaniu tej metody przez serwis Amazon, gdzie platforma posiłkowała się zewnętrzną pomocą poszczególnych jednostek, które udostępniały linki do jej produktów.  

Podsumowując

Marketing cyfrowy i innowacyjny to przyszłość sprzedaży oraz interakcji z klientem. Już teraz daje nam olbrzymie możliwości, które mogą nas aż przytłaczać. W związku z tym warto sięgnąć po konsultacje z ekspertami. Zaoszczędzi to czasu oraz licznych błędów, które mogą się pojawić przy optymalizacji i dostosowaniu narzędzi do własnych potrzeb.

Umów się z nami na konsultacje i porozmawiajmy co Twoja firma może dzięki nam zyskać.