Sztuczna inteligencja i jej zastosowanie w obsłudze klienta

Dynamiczny rozwój społeczno–gospodarczy oraz liczba innowacyjnych narzędzi cyfrowych sprawiają, że w szybkim tempie ewaluuje również  proces obsługi klienta. Każda branża wymaga spersonalizowanego oraz indywidualnego poziomu obsługi klienta, niemniej jednak cechy efektywnej obsługi klienta pozostają takie same dla większości sektorów. Proces obsługi klienta powinien być zoptymalizowany, wydajny i efektywny. Jednym z narzędzi usprawniających proces obsługi klienta jest sztuczna inteligencja.

Czym jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja (AI) to najprościej mówiąc inteligencja wykazywana przez urządzenia sztuczne. Jest do zdolność systemów do rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. Koncepcja sztucznej inteligencji pojawiła się w 1950 roku w przełomowej pracy Alana Turinga, „Computing Machinery and Intelligence”. Została ona szczegółowo omówiona i rozwinięta w wydanym przez Stuarta Russella i Petera Norviga podręczniku pt. Artificial Intelligence: A Modern Approach.

Podział sztucznej inteligencji ze względu na uniwersalność i zakres działania:

 • Słaba sztuczna inteligencja – systemy wykonujące wąskie, określone zadanie – np.: Siri.
 • Silna sztuczna inteligencja – systemy dysponujące wszechstronną wiedzą i zdolnościami poznawczymi.

Podział sztucznej inteligencji ze względu na funkcjonalność:

 • Maszyny reaktywne –  są wyłącznie reaktywne i nie mają możliwości tworzenia wspomnień ani wykorzystywania doświadczeń z przeszłości do informowania o bieżących decyzjach.
 • Maszyny o ograniczonej pamięci – to systemy zdolne do wykorzystywania przeszłych doświadczeń do podejmowania decyzji.
 • Teoria umysłu – rodzaj sztucznej inteligencji potencjalnie będący w stanie zrozumieć ludzkie emocje, myśli, oczekiwania – i wchodzić w interakcje społeczne.
 • Samoświadomość – sztuczna inteligencja, która ma własną, superinteligentną świadomość, byt czujący i zdolny do refleksji. Dotychczas taka inteligencja jeszcze nie powstała.
Przykłady zastosowania sztucznej inteligencji

Zastosowanie sztucznej inteligencji w obsłudze klienta

Sztuczna inteligencja (AI) to coraz częściej wykorzystywane narzędzie, które ma na celu usprawnienie procesu komunikacji. Przykładem zastosowania sztucznej inteligencji są chatboty. Jest to narzędzie, które pozwala na nieustanną i niezwłoczną komunikację klienta z firmą. Chatboty odpowiadają na pytania zadawane przez klientów, służą do zgłaszania awarii, prezentowania oferty. Są doskonałym narzędziem w bankach: pozwalają na szybkie blokowanie kart i kont, odzyskiwanie haseł dostępu, przeprowadzanie procesów autoryzacji. Dzięki temu klient niezwłocznie otrzymuje pomoc, a przedsiębiorca minimalizuje koszty związane z zatrudnieniem odpowiedniej ilości pracowników do ciągłej obsługi klienta.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w obsłudze klienta

Rodzaje chatbotów dostępnych na rynku

 • Chatbot informacyjny – służy do przekazywania i prezentowania informacji.
 • Chatbot transakcyjny – pozwala klientowi dokonać transakcji lub rezerwacji.
 • Chatbot doradczy – wirtualny doradca, handlowiec, który pomaga klientowi dokonać zakupu.

Korzyści płynące z zastosowania sztucznej inteligencji w obsłudze klienta

 • obniżenie kosztów,
 • przyspieszenie procesu,
 • zwiększenie wydajności,
 • ciągłość działania,
 • sprawiedliwe i uniwersalne podejście do klienta,
 • bardziej precyzyjne zbieranie danych.

Zgodnie z raportem przeprowadzonym przez Zendesk – platformę dedykowaną obsłudze klienta aż 75% klientów jest gotowych wydać więcej na zakupy w firmie, która zapewni im dobrą obsługę. Dlatego warto zwrócić uwagę i zainteresować się procesem automatyzacji i optymalizacji obsługi klienta. Nakłady finansowe na rozwój systemów mogą okazać się bardzo opłacalne i efektowne.

Korzyści płynące z zastosowania sztucznej inteligencji w obsłudze klienta

Sztuczna inteligencja może odegrać istotną rolę w rozwoju innowacji w każdym przedsiębiorstwie Warto pamiętać, że znajduje ona również zastosowanie w takich sektorach przedsiębiorstwa jak marketing, analiza danych, ochrona i cyberbezpieczeństwo. Jeśli zastanawiasz się, jak usprawnić działanie swojej firmy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, zapraszamy do skorzystania z usług Enky Consulting, skutecznie wdrażamy nowoczesne innowacje i narzędzia cyfrowe oraz  świadczymy także usługi doradcze z zakresu nowoczesnych technologii i zarządzania.

Umów się na darmowe,
30 minutowe spotkanie

Dostarczamy rozwiązania na najbardziej skomplikowane problemy biznesowe.
Umów się na spotkanie i skonsultuj z nami możliwe rozwiązania Twoich przeszkód.

Czekamy na Twoją wiadomość!

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami,
wyślij e-mail na adres kontakt@enkyconsulting.com