Metryki przydatne w monitorowaniu działalności marketingowej

Marketing cyfrowy jest stale rozwijającą się dziedziną, dlatego też istotne jest, aby mierzyć aktywność swoich strategii w celu zapewnienia, że są one tak skuteczne jak to tylko możliwe.

Pomiar aktywności cyfrowych strategii marketingowych pozwala marketerom określić, jak dobrze działają ich strategie, a także jak można je ulepszyć aby lepiej trafić do pożądanych odbiorców. Dzięki odpowiednim metrykom marketerzy upewniają się, że ich kampanie osiągają pożądane rezultaty. Wiedza o tym, które metryki jasno przedstawią skuteczność ich działania może znacznie pomóc Twojej firmie zoptymalizować wysiłki i upewnić się, że docierają one do docelowych odbiorców.

Jakich metryk używać do monitorowania cyfrowej działalności marketingowej?

Istnieje kilka metryk ważnych w mierzeniu aktywności cyfrowych strategii marketingowych. Pierwszym – pozornie nieistotnym, a najbardziej rozsądnym krokiem jest identyfikacja najbardziej adekwatnych z nich, które mogą być wykorzystane do oceny wydajności kampanii.

monitorowanie dzialalnosci marketingowej

Liczba osób odwiedzających stronę internetową

Pod uwagę warto wziąć liczbę osób odwiedzających daną stronę internetową. Jest to świetny sposób na zmierzenie sukcesu cyfrowych kampanii marketingowych. Szczególną uwagę należy tutaj zwrócić na bounce rate, czy też współczynnik odrzuceń (odsetek odwiedzających, którzy natychmiast opuszczają witrynę po obejrzeniu jednej strony) i średni czas spędzony na stronie. Mogą one pomóc określić, czy kampanie są skierowane do właściwej grupy odbiorców i angażują ich na tyle, by utrzymać ich na stronie.

Zaangażowanie

Kluczową metryką w wielu cyfrowych strategiach marketingowych jest też zaangażowanie (eng. engagement). Można je zmierzyć patrząc na liczbę polubień czy komentarzy, które otrzymuje post. Można je również mierzyć poprzez śledzenie czasu, jaki użytkownik spędza na danej stronie lub witrynie. Pomaga to określić, które treści trafiają do odbiorców, a które wymagają poprawy.

Konwersje

Śledzenie konwersji jest kolejną ważną metryką do pomiaru aktywności marketingu cyfrowego. Polega to na sprawdzeniu, ilu użytkowników podejmuje pożądane działania po ekspozycji na cyfrową kampanię marketingową. Może to być zapisanie się do newslettera, dokonanie zakupu lub pobranie aplikacji. Metryka ta może być tak samo wykorzystana do pomiaru skuteczności kampanii i identyfikacji obszarów, które wymagają poprawy.

Return on Investment

Przydatnym wskaźnikiem jest też ROI (eng. Return on Investment) – wskaźnik służący do oceny efektywności inwestycji, w marketingu pozwala ocenić m.in. opłacalność korzystania z reklam – swoich cyfrowych strategii marketingowych. Polega to na spojrzeniu na całkowity koszt kampanii w porównaniu z całkowitym wygenerowanym przychodem. To pomaga określić, czy kampanie są warte czasu i pieniędzy w nie zainwestowanych.

metryki działalność marketingowa

Ruch

Wartościową metryką jest także ruch (eng. traffic) specyficzny dla danego kanału. Ogólny ruch na stronie internetowej pochodzi z wielu różnych źródeł, które obejmują następujące elementy:

  • Ruch bezpośredni (eng. Direct Traffic) – gdy użytkownicy odwiedzają witrynę bezpośrednio, bez klikania w link z zewnętrznej witryny

  • Ruch odsyłający (eng. Referral Traffic) – kiedy użytkownicy klikają na link prowadzący do witryny z innej witryny

  • Organiczne wyszukiwanie (eng. Organic Search) – kiedy użytkownicy znajdują witrynę za pomocą wyszukiwarki

  • Media społecznościowe – kiedy użytkownicy klikają na linki w postach w mediach społecznościowych, które przenoszą ich na stronę główną lub konkretną stronę na witrynie

  • Email – kiedy użytkownicy klikają na linki zawarte w wiadomościach email

  • Płatne wyszukiwanie – kiedy użytkownicy klikają linki w płatnych reklamach i listach sponsorowanych.

Monitorując ruch otrzymywany z różnych kanałów, łatwiej jest określić skąd pochodzi publiczność i które kanały są najbardziej wartościowe. Łatwiej jest więc też ustalić, na który kanał przeznaczyć więcej zasobów tak, aby zmaksymalizować ruch.

Podsumowując

Pomiar aktywności cyfrowych strategii marketingowych jest niezbędny do zrozumienia ogólnej skuteczności kampanii. Poprzez identyfikację właściwych metryk, marketerzy mogą zapewnić, że ich kampanie osiągają swoje cele. Z właściwymi metrykami, świadome decyzje wpływające na rozwój naszych zasięgów są zdecydowanie łatwiejsze.

Jeśli zastanawiasz się, jak usprawnić i zoptymalizować działanie swojej firmy również w sferze marketingu, zapraszamy do skorzystania z usług Enky Consulting. Skutecznie wdrażamy nowoczesne innowacje i narzędzia cyfrowe oraz świadczymy także usługi doradcze z zakresu nowoczesnych technologii i zarządzania.

Umów się na darmowe,
30 minutowe spotkanie

Dostarczamy rozwiązania na najbardziej skomplikowane problemy biznesowe.
Umów się na spotkanie i skonsultuj z nami możliwe rozwiązania Twoich przeszkód.

Czekamy na Twoją wiadomość!

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami,
wyślij e-mail na adres kontakt@enkyconsulting.com