D2C w branży FMCG część 2: przewagi i wyzwania

Dla marek D2C bezprecedensowy kryzys COVID-19 był okazją do zwiększenia świadomości i wzrostu sprzedaży online. Branża handlu detalicznego online przechodzi rewolucję. Obserwujemy nowy trend marek D2C (lub bezpośrednio do konsumentów) współpracujących z internetowymi detalistami i rynkami (np. partnerstwo Shopify z marką obuwniczą Allbirds). Partnerstwa między rynkami i rosnącymi markami są korzystne dla obu firm.

W poprzednim artykule Direct To Consumer w FMCG, Część 1: z czym to się je? omawiamy istotę marek D2C, najciekawszych polskich przedstawicieli oraz wpływ wzrostu znaczenia D2C na „dużych graczy”. Tym razem skupimy się na przewagach i wyzwaniach tego modelu. Zapraszamy do przeczytania!

Budowanie relacji z klientami

Jedną z głównych korzyści w przypadku sprzedaży D2C jest to, że marka może znacznie lepiej kontrolować doświadczenia klienta. Cała ścieżka klienta (customer journey) może być teraz obliczana, obserwowana i zarządzana samodzielnie przez markę, bez pośredników. Firma zyskuje cenny know-how i wpływ na kompletny proces. W standardowym modelu duża część wiedzy i procesów spoczywa na detalistach, którzy czerpią z tego zysk. Marka nie tylko kontroluje wyżej wymienione elementy, ale również znacznie lepiej rozumie swoich klientów. Dlaczego? Klienci kontaktują się z marką bezpośrednio, dzięki czemu firma rozumie ich frustracje i źródła zadowolenia.

Jedną z głównych korzyści w przypadku sprzedaży D2C jest to, że marka może znacznie lepiej kontrolować proces budowania relacji z klientem.
Jedną z głównych korzyści w przypadku sprzedaży D2C jest to, że marka może znacznie lepiej kontrolować proces budowania relacji z klientem.

Marka własna – branding

Branding jest kolejnym elementem, który jest całkowicie pod kontrolą firmy. To od niej zależy w jaki sposób będzie się pozycjonować na rynku, co będzie chciała przekazać swoim klientom i jakie wartości podkreślić.

Marki D2C mają tę przewagę, że każda z nich może zainteresować klientów swoją własną historią. Opowiadanie historii czyli storytelling jest w dzisiejszych czasach ważnym elementem. Wyjątkowość firmy można nie tylko opowiedzieć, ale przedstawić ją także w designie strony internetowej – a to pozwoli na przycigąniecie uwagi potencjalnych klientów.

Storytelling pozwala na przeobrażenie „niedoskonałości” w atut. Przykładem jest firma Casper – ich łóżka posiadają jedynie jeden rodzaj materaca. Firma przekazuje klientowi, że koncentruje się na tym, aby ten produkt był doskonały przed rozszerzeniem swojej linii produktów. Dzięki sprytnemu opowiadaniu historii, Casper całkowicie zrewolucjonizował branżę materacy.

Fullfilment e-commere

Chociaż idea biznesu D2C zazwyczaj wiąże się ze sprzedażą produktów bezpośrednio do klientów bez pośrednika, pomocne może być sprzedawanie ich na popularnych platformach, takich jak Amazon czy eBay. To może być świetny sposób, aby uzyskać ekspozycję na wczesnym etapie.

Nie jest to oczywiście najlepsza długoterminowa strategia, ale w przypadku marek własnych, jest to dobry sposób na zwiększenie świadomości marki, przy stosunkowo niskiej cenie utrzymania kont na takich platformach.

Obsługa Klienta – Customer Service

Wyzwaniem dla każdego nowego biznesu jest zdobycie zaufania kupujących. Nie każda marka może zostać za darmo opisana czy zrecenzowana w popularnym magazynie lub na blogu.

Jak już wspomnieliśmy, Internet zapewnił konsumentom sposób na badanie i odkrywanie produktów jak nigdy dotąd. Zbieranie i publikowanie opinii o produktach (lub ogólnie opinii klientów) może być społecznym dowodem, którego firma potrzebuje, aby pozyskać nowych klientów. Właściwa reakcja na negatywne recenzje może mieć ogromny wpływ na postrzeganie obsługi klienta.

Dla marek D2C bezprecedensowy kryzys COVID-19 był okazją do zwiększenia świadomości i wzrostu sprzedaży online.

Przedstawiliśmy wyzwania i przewagi marek D2C w pięciu filarach prowadzenia firmy. W poprzednim artykule Direct To Consumer w FMCG, Część 1: z czym to się je? omówiliśmy czym jest D2C oraz z czym jest związane. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na naszym blogu!