Marketing Cyfrowy i najciekawsze trendy 2021 roku

W 2019 roku ponad 39% wszystkich użytkowników Internetu używało asystenta głosowego, w 2020 to chatboty odpowiadały za 85% interakcji związanych z obsługą klienta – a to jedynie kilka z wielu statystyk, które pokazują jak zmienia się współczesny świat konsumencki. Już przed pandemią trendy marketingowe wyraźnie wskazywały na digitalizację, wykorzystanie sztucznej inteligencji, a także na zwiększoną personalizację. W tym artykule przeczytasz o najciekawszych trendach Marketingu Cyfrowego 2021 roku.

Sztuczna inteligencja może analizować zachowania konsumentów

Pierwszym z wybranych przez nas trendów marketingu cyfrowego jest technologia sztucznej inteligencji. W 2017 roku analitycy Gartnera przewidywali, że do 2020 roku technologie SI będą obecne w niemal każdym nowym oprogramowaniu i usłudze. Dzisiaj widzimy, że to właśnie firmy, które wprowadzają SI do swoich produktów, stają się najbardziej konkurencyjne. Na dowód, że ta teoria stała się rzeczywistością, a sztuczna inteligencja jest wokół nas, przykładów nie trzeba szukać daleko – polska platforma Synerise – dzięki wykorzystaniu technologii SI oferuje niezwykle szybkie przetwarzanie dużej ilości danych, co pozwala na zoptymalizowanie procesów sprzedażowych czy marketingowych i znaczne podniesienie wyników ROI. Firmie zaufało wiele marek, takich jak Carrefour, CCC, Żabka, Microsoft, mBank czy GoSprort.

Kolejnym przykładem może być sztuczna inteligencja w marketingu treści. Podczas wybierania odpowiednich tematów pod SEO, marketingowcy korzystają z platform takich jak Clickflow Content Editor. Wykorzystując SI, Clickflow wyświetla podtematy i powiązane słowa kluczowe, które sprawią, że artykuły będzie miały wyraźnie lepsze wyniki w SEO.

Znaczenie Marketingu Konwersacyjnego stale rośnie

Od kilkudziesięciu lat obserwujemy znaczącą zmianę znaczenia marketingu – obecnie obraca się on wokół stale zmieniających się potrzeb klienta. Kolejną odpowiedzią firm na wyzwania klientów, jest marketing konwersacyjny, który stawia na zmianę stylu komunikacji z klientem. Verseo wyjaśnia, że „To niejako metoda służąca przeniesieniu na grunt cyfrowy zwyczajów znanych przede wszystkim z mniejszych tradycyjnych sklepików, w których sprzedawca zna swoich klientów, często wita ich po imieniu lub odkłada dla nich ulubione produkty, a jednocześnie chętnie wdaje się w przyjacielskie pogawędki i może doradzać w zakupach.”. Marketing konwersacyjny obejmuje działania poprzez, m.in. live chat umieszczony na stronie internetowej firmy, komunikatory takie jak Messenger czy WhatsApp, maile, SMS, transmisje live, rozmowy wideo. Badania HubSpot Research pokazują:

82% konsumentów uważa natychmiastową odpowiedź za bardzo ważną w przypadku pytań marketingowo–sprzedażowych

Wszystko sprowadza się do wzrostu e-commerce – szczególnie w ostatnim roku – konsumenci coraz częściej robią zakupy online, jednak oczekują spersonalizowanej obsługi klienta – tak jak w przypadku małego lokalnego sklepu, w którym może zapytać o dokładny opis. Nic więc dziwnego, że marketing konwersacyjny pojawia się jako nowy trend 2021 roku.

Personalizacja nie opiera się już tylko na spersonalizowanym produkcie

Jak już wspomnieliśmy wcześniej – zwiększony e-commerce wpływa na zwiększone oczekiwania klienta – nie tylko w kwestii personalizacji produktów, ale także na spersonalizowanej treści. Według Accenture 91% konsumentów twierdzi że jest bardziej skłonna do zakup produktów marek, które prezentują oferty i rekomendacje, dostosowane do ich potrzeb. W praktyce to oznacza, że firmy muszą dostosowywać swoje kampanie marketingowe nie tylko częściej, ale także włączając personalizację.  W jaki sposób firmy to robią?

Przykładem jest Starbucks, którego aplikacja mobilna opiera się na grywalizacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest w stanie uzyskać dane na temat historii zakupów oraz lokalizacji, co pozwala na dokładniejsze scharakteryzowanie konsumenta i dotarcie do jego najgłębszych potrzeb. Dodatkowo klienci mogą personalizować napoje, a także korzystać z systemu nagród. Jaki jest tego cel? Oczywiście zwiększone przychody – wprowadzenie systemu nagród spowodowało wzrost przychodów Starbucksa do 2,56 mld USD, a aplikacja generuje około 6 mln sprzedaży miesięcznie.

Programmatic Advertising oznacza wyższe konwersje i niższe koszty pozyskania klientów

Osttanim wybranym przez nas trendem marketingowym 2021 roku jest Programmatic Advertising, czyli nic innego, jak wykorzystywanie sztucznej inteligencji do optymalizacji kampanii marketingowych, poprzez m.in. zakup reklam w czasie rzeczywistym. Reklama zautomatyzowana usprawnia proces pozyskiwania klientów, ponieważ pozwala na dotarcie do odpowiednich odbiorców, co z kolei przekłada się na skrócenie czasu i kosztów pozyskiwania nowych klientów, a także znacznie wyższe konwersje.

Szacuje się, że z końcem 2021 roku Amerykanie wydadzą 81 miliardów USD na reklamy displayowe, co stanowi niemal 88% wszystkich reklam displayowych w USA.  Dodatkowo pandemia spowodowała dodatkowy wzrost zautomatyzowanej reklamy i zmianę struktury tego rynku. Wydatki 12 000 reklamodawców, którzy zaczęli kupować reklamy zautomatyzowane około kwietnia 2021, a którzy przetrwali okres pandemii – rok później stanowiły 53% (578 mln USD) wszystkich wydatków zautomatyzowanych.

Podsumowanie

Przedstawiliśmy Wam – naszym zdaniem – najciekawsze trendy marketingu cyfrowego 2021. Nie sposób jednak nie wspomnieć o innych kierunkach, za którymi obecnie podąża świat konsumencki. Są to przede wszystkim: video marketing, którego przykładem może być YouTube SEO czy innowacyjne wideo 360, a także Google Lens, czyli wizualna wyszukiwarka Google, która rozpoznaje obiekty i punkty orientacyjne za pomocą aparatu. Rzeczywistość marketingu, szczególnie cyfrowego, stale się rozwija. Wybuch pandemii spowodował ogromny zwrot ku e-commercowi, a to zmusiło marketingowców do szukania nowoczesnych i zoptymalizowanych sposobów pozyskiwania klientów. Dotyczy to także Enky, gdyż doradzamy w innowacjach marketingowych i pomagamy firmom korzystać z najnowszych trendów i wybierać odpowiednie narzędzia. Wdrażanie innowacji pozwala m.in. na budowanie konkurencyjnych technologicznie strategii marketingowych.

Zapraszamy do dyskusji na temat i zgłębienia tematu w dodatkowych źródłach.