Innowacje w Enky Consulting

Coraz częściej idee, które miały być przełomowe i rewolucyjne zamieniają się w buzzwordy, wydmuszki. Innowacją chwalą się wszyscy: od międzynarodowych korporacji, poprzez startupy, kończąc na instytucjach publicznych. Niestety, wszyscy chwalą się pojęciem, a nie tym, co za nim stoi. W końcu jednak trzeba spojrzeć prawdzie w oczy – brakuje wiedzy o innowacji i zarządzaniu innowacjami w korporacjach, a coraz więcej ‘ekspertów’ tylko pogłębia tę i tak głęboką już przepaść. Co zrobić, aby nie wpaść w tę samą pułapkę co inni?

Co to jest innowacja?

Definicje dla wielu osób były największą zmorą edukacji – szybkie zakuwanie i jeszcze szybsze zapominanie. I chyba to podejście pokutuje, bo mówiąc o innowacji, brakuje podstaw. Brakuje zrozumienia istoty zagadnienia. To tak, jakby budować dom bez wylanych fundamentów. Może i jeden na tysiąc projektów się uda, ale większość z nich nie przetrwa nawet kilku dni.

Definicja innowacji? Są ich setki. Każdy próbuje się zmierzyć z tym pojęciem. Niestety często tylko po to, aby wskoczyć do rozpędzonego wózka, na którym siedzi już cała branża. Wielu przedsiębiorców innowacje postrzega jako coś niezwykle skomplikowanego. A prawda jest taka, że innowacja to zmiana. Nie musi być związana z produktem czy też technologią. Może dotyczyć procesów, modeli biznesowych. Celem jest po prostu zmiana, która rozwiąże konkretny problem biznesowy.

W Enky kierujemy się prostą zasadą i jasną definicją: innowacje to wdrażanie nowych pomysłów i zmian w przedsiębiorstwie dla uzyskiwania przewagi konkurencyjnej i konkretnych korzyści biznesowych.

Burzymy teatr innowacji 

Wyobraź sobie ogromną, międzynarodową konferencję zorganizowaną z rozmachem. Prezesi największych korporacji, inwestorzy, przedsiębiorcy. Wartościowe panele dyskusyjne, inspirujące prelekcje. I kiedy na tapet wjeżdża innowacja, nagle czar pryska. Wszyscy chwalą się swoimi pomysłami, ale mało kto mówi o egzekucji, o wartości, o efektach, o zmianie. Szybko docieramy do podkreślania współpracy korporacji ze startupami czy też bajońskich sum wydanych na organizację kolejnego akceleratora lub demo-day’a. I o ile jest to jeden z ważniejszych elementów otwartych innowacji, o tyle jest to jedynie pierwszy etap. Początek drogi. Dopiero potem zaczyna się prawdziwa zabawa, którą warto się chwalić. Niestety mało kto w ogóle stawia drugi krok, nie mówiąc już o całej drodze.

Wszystko to, co opisaliśmy powyżej, eksperci zamykają w zgrabnej formie zwanej teatrem innowacji. Pojęcie bliskie naszemu sercu, bo na czynniki pierwsze rozkłada to, z czym walczymy. W Enky burzymy teatr innowacji. Kilka lat poświęciliśmy na to, aby zrozumieć, gdzie leży problem. Skąd ta obawa przed kolejnymi krokami? Dlaczego korporacje tak chętnie chwalą się pomysłami, które bez wdrożenia są pustymi frazesami?

Głównym powodem jest brak wiedzy. Odnosimy wrażenie, że aspekt teoretyczny innowacji zapoczątkowany przez Josepha Shumpetera i potem rozwijany przez Petera Druckera czy też Michaela Portera jest zapominany. Najlepsze praktyki zarządzania innowacją są pomijane w strategiach innowacji, a co gorsza, często w ogóle nieznane wśród ekspertów czy też menadżerów odpowiedzialnych za ten obszar. Przeszkodą jest również struktura korporacji i jej silosowość. Idąc dalej, brak odpowiedniego zaangażowania kadry zarządzającej oraz zasobów również pogłębiają problem.

innowacje, wdrażanie innowacji

Poszukujemy innowacji i skutecznie je wdrażamy

Trudno jest jednym wpisem pokryć złożoność całego zagadnienia. Im bardziej wgryzamy się w konkretne tematy, tym bardziej widzimy, jak wiele mamy do powiedzenia. Z każdego jednego pomysłu rodzą się trzy kolejne. Na sam koniec chcielibyśmy podzielić się z Wami naszym spojrzeniem na innowację i zdradzić kilka szczegółów związanych z przyszłością.

Od zawsze uważamy, że dokonywanie innowacji jest metodą na osiąganie przewagi konkurencyjnej dla przedsiębiorstw, np. poprzez osiąganie wzrostu przychodów (nowe produkty, nowe segmenty rynku) czy optymalizacje procesów (oszczędności, jakość, efektywność). Odpowiednie zarządzanie procesem innowacji jest kluczem do sukcesu dla firm, które nie tylko chcą utrzymać się na rynku, ale także zdobyć pozycję lidera.

W Enky pomagamy przedsiębiorstwom efektywnie zarządzać tym procesem poprzez poszukiwanie źródeł innowacji, selekcję projektów innowacyjnych i wdrażanie rozwiązań z sukcesem.

Działamy z zachowaniem standardów wiedzy teoretycznej o zarządzaniu innowacjami, analizy biznesowej i zarządzaniu projektami. Ta wiedza w połączeniu z doświadczeniem w realizacji ponad 30 projektów innowacyjnych w przeciągu ostatnich 4 lat, gdzie doradzaliśmy międzynarodowym korporacjom, pozwala nam być niezwykle skutecznymi ekspertami w zakresie poszukiwania i wdrażania innowacji.

Ten blog to kwintesencja Enky. To właśnie tu będziemy się dzielić najlepszymi praktykami tworzonymi przez ekonomistów, które my przetestowaliśmy i wdrożyliśmy do korporacji w ciągu ostatnich 4 lat. Nie boimy się ciężkiej pracy, o czym świadczą zrealizowane przez nas projekty w międzynarodowych organizacjach. Tworzyliśmy własne startupy i przedsięwzięcia. Chcemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem, dlatego pokażemy Wam metody, procesy, narzędzia oraz działania, jakie stoją za Enky Consulting.

Mamy nadzieję, że poczujecie się tu jak u siebie, a innowacje przestaną być tajemniczą i enigmatyczną materią. Do następnego przeczytania!