Innowacje, które powstały podczas pandemii COVID-19

Wybuch pandemii koronawirusa COVID-19. Każdy z nas pamięta wszechobecny niepokój związany z informacjami z marca 2020 roku. Nikt jeszcze wtedy nie wiedział jak potoczą się najbliższe lata, jak pandemia wpłynie na gospodarkę i jak zmieni się świat. Dziś, dwa i pół roku po wybuchu pandemii możemy stwierdzić, że były to trudne czasy dla nas wszystkich, jednak mimo tego nasza gospodarka w tym okresie wykonała ogromny postęp w kierunku technologii i innowacji w nieprawdopodobnie krótkim czasie. Technologie, które powstały podczas lockdownu obejmują każdy obszar naszego życia: prywatnego, biznesowego i publicznego. Przetransformowały całe systemy pracy korporacji, biur i urzędów oraz co najważniejsze, uratowały życie tysiącom osób. W tym artykule przyjrzymy się najlepszym innowacjom, które powstały właśnie podczas pandemii COVID-19.

Pandemia przyspiesza przedsiębiorczość

Kryzys związany z koronawirusem, był w głównej mierze kryzysem ekonomicznym. Wszystkie dotychczas działające systemy, często uważane za pozbawione wad czy słabych punktów, upadły. Ekonomiści, analitycy i logistycy zostali brutalnie zdeptani przez wirusa roznoszącego się drogą kropelkową. Zerwane łańcuchy dostaw, przerwy w produkcji, problemy z utrzymaniem dystansu społecznego w pracy – to tylko czubek góry lodowej konsekwencji pandemii Covid-19. Niemniej jednak, potrzeba jest matką wynalazku, a potrzeb w tamtym okresie mieliśmy nieskończenie wiele. Eksperci na całym świecie bardzo szybko przystąpili do pracy nad przywróceniem płynności i równowagi gospodarce. Poza tym, przy tak dużym popycie, każde rozwiązanie pomagające przezwyciężyć koronawirusa było w cenie. To wszystko złożyło się na jedyny w historii wybuch innowacji i technologii na całym globie. Rozwiązania innowacyjne powstały w każdym sektorze gospodarki: w medycynie, sprzedaży, obsłudze klienta, produkcji i cyfryzacji przedsiębiorstw. Od rozpowszechnienia załatwiania urzędowych spraw online po roboty samodzielnie pobierające wymazy od potencjalnie zarażonych. Przyjrzyjmy się najlepszym z nich.

Roboty w służbie dystansu społecznego

W związku z ograniczeniami kontaktu społecznego, badania i rozwój robotyki nabrały nowego, priorytetowego znaczenia. Pojawiło się mnóstwa prototypów i innowacji związanych wykorzystaniem zdalnie lub samodzielnie poruszających się maszyn. Jednym z najszybciej wprowadzonych do użytku robotem, jest wynalazek firmy GermFalcon – maszyna wielkości wózka z napojami, która dezynfekuje duże powierzchnie światłem UV m.in. w samolotach i szpitalach. Kolejnym przykładem są roboty, które znalazły zastosowanie w samodzilenym wykonywaniu testów na Covid. STRIP-1 to robot testowy opracowany przez Instytut Hubrechta i Genmab, który może przetworzyć do 20 000 próbek do badania SARS-CoV-2 w ciągu 24 godzin. Zwrócono uwagę także na roboty dostawcze, niekiedy napędzane technologią AI. Ograniczają kontakt dostawcy z zamawiającym do minimum oraz istotnie zmniejszają koszty dostawy i wpływ na klimat. Podobnie działają roboty, które zostały wprowadzone do firm zastępując pracowników. Z utrzymaniem dystansu społecznego, liczba stanowisk produkcyjnych została ograniczona, spadłą wydajność fabryk, która dzięki wysokiej efektywności robotów, została przywrócona do poziomu początkowego, a nawet wyższego.

Roboty dezynfekujące powierzchnie. Innowacje w Pnademii Cobid-19. Enky Consulting.

Przyspieszona diagnostyka

Oprócz zmian w leczeniu, naukowcy zostali zmuszeni do rozwinięcia technologii, która przyspieszy proces diagnozy. Pierwszym taki wynalazkiem na skalę światową stały się testy na wirusa, które możemy wykonać sami w domu. Samodzielna diagnoza i izolacja w przypadku dodatniego wyniku zahamowały rozprzestrzenianie się wirusa oraz znacząco zmniejszyły koszty i czas diagnostyki, a także odciążyły personel medyczny. Kolejnym przykładem jest bardzo zaawansowany rozwój diagnostyki przy użyciu sztucznej inteligencji. Francusko-amerykańska firma Owkin rozwinęła technologię, która monitorując stan zdrowia pacjenta i analizując objawy, nie tylko diagnozuje chorobę, lecz także dobiera odpowiedni lek. Rozwiązania Owkin zostały już zaakceptowane przez dwa instytuty w Europie. W Polsce, podobny kierunek obrał startup AIDA, który wykorzystując AI stworzył system do zarządzania zasobami krwi w szpitalach.

Samodzielny test antygenowy. Innowacje w Pnademii Cobid-19. Enky Consulting.

Medycyna Innowacyjna

Przy gwałtownie rosnącej liczbie chorych, szybko rozpoczęto prace na innowacjami medycznymi. Na pierwszy plan wszedł rozwój szczepionek. Dzięki wysokiemu priorytetowi, opracowanie szczepionek przebiegło w przyspieszonym tempie. Najważniejszy jednak jest fakt, że została wynaleziona pierwsza szczepionka opierająca się kod mRNA! Oznacza to, że w przeciwności do tradycyjnej szczepionki, szczepionka z kodem mRNA nie wszczepia słabej wersji wirusa do organizmu wzbudzając przeciwciała. Szczepionka ta, podaje dokładną instrukcję komórkom, jakie przeciwciała produkować, bez potrzeby wstrzyknięcia wrogich komórek. Innowacje nie kończą się w tym miejscu. Z uwagi na wysoki stopień prawdopodobieństwa zarażenia, firma EpiShuttle opracowała kapsuły do transportu pacjentów bez ryzyka zachorowania. Chorego zamyka się w kapsule, w której panuje stałe ciśnienie i dostęp powietrza. Również istotne ryzyko dotyczyło nie wystarczającej liczby respiratorów. Firma Fitbit zaprojektowała respirator Fitbit Flow, który w odróżnieniu od tradycyjnych respiratorów jest tani w produkcji, mały oraz samodzielnie obsługiwany bez pacjenta, bez potrzeby asysty personelu medycznego. Dzięki temu uratowano tysiące osób bez narażania medyków na zarażenie wirusem.

Respirator samoobsługowy. Innowacje w Pnademii Cobid-19. Enky Consulting.

Pozostałe innowacje

Pozostałe rozwiązania technologiczne, o których warto wspomnieć to rozwój VR – wirtualnej rzeczywistości, która pozwoliła na większe możliwości edukacyjne czy rozrywkowe w zaciszu domu, jak np. The Anywhere Workout – system dzięki któremu ćwiczenie w zaciszu domu, zmienia się w przygodę podróżniczą i interakcję z innymi. Powstały aplikacje i systemy bankowe online pozwalające na zaawansowane zarządzanie funduszami bez wychodzenia z domu (m.in. Upsolve – aplikacja do zarządzania finansami firmy). W obliczu zamknięcia w domu, znaczenia nabrało zarządzanie jedzeniem i odpadami, których ilość przerosła nasze oczekiwania. W dobie ekologii, zyskały na znaczeniu systemy takie jak Sepura – urządzenie, które oddziela wodę od żywności, po tym jak spłucze się jedzenie do zlewu, dzięki czemu powstaje kompostownik lub Casus Grill – jednorazowy przenośny grill w 100% wykonany i opalany biodegradowalnymi materiałami.

Podsumowując

Jak wspomnieliśmy na początku, pandemia Covid-19 stała się prawdziwym akceleratorem innowacji na całym świecie. Mimo, że znamy już dziś wiele z powstałych innowacji, ich wejście do użytku codziennego to długa droga. Powstałe innowacje należy zaadaptować i wprowadzić odpowiednio na rynek. Jako Enky Consulting skutecznie wdrażamy nowoczesne innowacje i narzędzia cyfrowe. Świadczymy także usługi doradcze z zakresu nowoczesnych technologii i zarządzania, a nasze usługi obejmują m.in. wdrażanie strategii innowacyjnych oraz optymalizacje procesów biznesowych.

Napisz do nas, jeżeli Twoja organizacja mierzy się z którymkolwiek z powyższych wyzwań. Chętnie doradzimy i wdrożymy najlepsze rozwiązanie.

Umów się na spotkanie! 

Umów się na darmowe,
30 minutowe spotkanie

Dostarczamy rozwiązania na najbardziej skomplikowane problemy biznesowe.
Umów się na spotkanie i skonsultuj z nami możliwe rozwiązania Twoich przeszkód.

Czekamy na Twoją wiadomość!

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami,
wyślij e-mail na adres kontakt@enkyconsulting.com