Dlaczego Agile potrzebuje nowego podejścia?

Istnieje wiele różnych frameworków lub modeli tworzenia oprogramowania. Systemowość i praktyczność takich narzędzi zwiększa efektywność pracy zespołów, dzięki czemu cieszy się popularnością w nowoczesnym zarządzaniu. Jednak w związku z rosnącym znaczeniem modeli tworzenia oprogramowania, stworzyła się bańka wokół całego tematu i przysłoniła nam to co jest w nim najważniejsze. W tym blogu przyjrzymy się w szczególności jednej, która miała nigdy nie powstać: bańce wokół metodologii Agile.

Czym jest Agile?

W ostatnich latach termin „agile” stał się coraz bardziej popularny w świecie biznesu. Ale co to właściwie znaczy?

W swej istocie agile to filozofia, która kładzie nacisk na współpracę, elastyczność i ciągłe doskonalenie. W zwinnej organizacji zespoły współpracują ze sobą, aby realizować projekty w krótkich sprintach lub cyklach. Takie podejście pozwala firmom szybciej reagować na zmiany i lepiej dostosowywać się do zmieniających się potrzeb klientów. Filozofię Agile można zastosować do każdego typu organizacji, ale szczególnie dobrze nadaje się do tworzenia oprogramowania. Dzieje się tak, ponieważ tradycyjne podejście kaskadowe do tworzenia oprogramowania — w którym zespoły pracują sekwencyjnie nad oddzielnymi częściami projektu — jest często zbyt sztywne i nieelastyczne.

Agile pomaga programistom być bardziej produktywnym, umożliwiając im pracę w mniejszych, iteracyjnych cyklach. Pomimo wielu zalet, Agile nie jest pozbawiony wyzwań. Jednym z największych wyzwań jest to, że rozpoczęcie pracy z Agile może być trudne, ponieważ wymaga to zmiany myślenia zarówno dla menedżerów, jak i pracowników. Ponadto zwinne wymaga ścisłej współpracy między członkami zespołu, co może być trudne do osiągnięcia, jeśli członkowie zespołu nie są odpowiednio dopasowani do swoich zadań. Dowiedz się więcej o podstawach Agile.

Czym jest Agile - cechy agile / zwinne zarządzanie

Czy jesteś gotowy na Agile?

Jeśli myślisz o przyjęciu metodyki Agile w swojej firmie, oto pytanie, o którym warto pamiętać:

Czy Twoja firma jest gotowa na przyjęcie metodyki Agile?

Zanim przejdziesz do zwinnej transformacji na dużą skalę, koniecznie upewnij się, że Twoja firma jest przygotowana na zmiany, które będą wymagane. Jeśli uważasz, że Twoja firma nie jest gotowa na zmiany, rozważ bardziej stopniowe podejście. Mniejsze inicjatywy mogą nabrać rozmachu, gdy przyzwyczaisz się do takich rzeczy, jak regularne informacje zwrotne i praca w mniejszych iteracjach.

Co jest nie tak z Agile?

Nie ma wątpliwości, że zwinność zmieniła sposób, w jaki pracujemy. Pomogło nam działać szybciej, szybciej reagować na zmiany i osiągać lepsze wyniki. Ale rośnie też poczucie, że coś jest nie tak ze sposobem, w jaki Agile jest używany w wielu organizacjach. Istnieje wiele wyzwań związanych ze sposobem wdrażania Agile, które powodują problemy dla zespołów i organizacji.

Oto niektóre z głównych problemów:

  1. Agile jest często postrzegany jako srebrna kula, która rozwiąże wszystkie problemy organizacji. Oznacza to, że jest często wymuszany na zespołach, które mogą nie być gotowe lub nie chcą go przyjąć. Podstawą do wprowadzenia nowych metod pracy i zarządzania jest skuteczne Zarządzanie zmianą – złożony proces, który edukuje na temat wprowadzanych zmian zarówno pracowników jak i przełożonych.
  2. Agile może być bardzo nakazowy, mówiąc zespołom dokładnie, jak powinny pracować. Może to prowadzić do braku kreatywności i innowacyjności, a także poczucia mikrozarządzania.
  3. Skupienie się na szybkości może często prowadzić do schodzenia na skróty i ścinania zakrętów, co może mieć wpływ na jakość produktu końcowego.
  4. Brak formalnej dokumentacji może utrudniać przekazywanie projektów innym zespołom lub osobom, a także może tworzyć luki w wiedzy w organizacjach.

Jak poprawić zwinność w organizacji?

Istnieje wiele sposobów na ulepszenie Agile, ale oto cztery kluczowe obszary, którymi należy się zająć:

  1. Komunikacja: Jednym z największych wyzwań związanych z Agile jest komunikacja. Ponieważ metodologia w dużym stopniu opiera się na współpracy, utrzymanie wszystkich na tej samej stronie może być trudne. Aby poprawić komunikację, rozważ użycie narzędzia takiego jak Slack lub Asana do śledzenia rozmów i zadań.
  2. Dokumentacja: Innym obszarem, który można poprawić, jest dokumentacja. Aby mieć pewność, że wszyscy są na tej samej stronie, ważne jest, aby mieć przejrzystą dokumentację celów, zadań i procesów. Można to zrobić za pomocą narzędzia takiego jak Confluence lub Jira.
  3. Śledzenie: śledzenie postępów jest niezbędne w każdym projekcie, ale może być szczególnie trudne w Agile. Aby upewnić się, że wszyscy wiedzą, co należy zrobić i kiedy należy to zrobić, rozważ użycie narzędzia takiego jak Trello lub Jira.
  4. Testowanie: Testowanie jest ważną częścią każdego procesu tworzenia oprogramowania, ale często jest pomijane w Agile. Aby upewnić się, że Twoje oprogramowanie jest gotowe do uruchomienia, rozważ użycie narzędzia takiego jak TestRail lub Selenium.

Najważniejsze jednak, jest to, aby proces wdrażania metod zwinnych do organizacji był przeprowadzony przez osoby spełniające odpowiednie kompetencje. Umiejętne wdrożenie Agile to nie tylko wprowadzenie pracy w krótkich cyklach iteracyjnych – jest to wprowadzenie nowych wartości i priorytetów do organizacji, edukacja pracowników oraz kompetentne zarządzanie. Bez tego zmiana nie zostanie przyjęta przez pracowników, a atmosfera i podejście do zmian zdecydowanie się pogorszy. Rozwiązaniem może być skorzystanie z zewnętrznej firmy realizującej usługi wdrażania Agile lub organizacja szkolenia dla swojej firmy.

Sprawdź naszą ofertę szkoleń oraz usług i dopasuj najlepsze do siebie.

Sztywne zasady vs. Agile

Dlaczego polecenie korzystania zawodzi?

Nie ma wątpliwości, że agile jest główną siłą w świecie tworzenia oprogramowania od kilku lat. Ale jak w każdym podejściu, zawsze są krytycy i pesymiści. Jedną z największych krytyki agile jest to, że jest zbyt nakazowy – że nie pozwala na wystarczającą elastyczność i kreatywność. To słuszna krytyka, ale mija się z celem agile. Celem Agile jest reagowanie na zmiany – umiejętność szybkiego i łatwego dostosowywania się do nowych wymagań lub nowych pomysłów. Gdyby zwinność była naprawdę nakazowa, pokonałaby swój własny cel. W rzeczywistości żadne podejście – czy to zwinne, kaskadowe czy coś innego – nie może być całkowicie nakazowe. Zawsze będzie pewien stopień interpretacji i adaptacji

Podsumowując

W dobie szybko rozwijającego i zmieniającego się rynku technologicznego potrzebne jest umiejętne i skuteczne wykorzystanie dostępnych technik zarządzania. Jest to konieczne to wykorzystania potencjału technologicznego przedsiębiorstw. Nasi eksperci służą pomocą w obszarze rozwoju i wdrażania zwinności organizacyjnej.

Skontaktuj się z nami i poznaj rozwiązania, które możemy wdrożyć w Twojej firmie!

Umów się na darmowe,
30 minutowe spotkanie

Dostarczamy rozwiązania na najbardziej skomplikowane problemy biznesowe.
Umów się na spotkanie i skonsultuj z nami możliwe rozwiązania Twoich przeszkód.

Czekamy na Twoją wiadomość!

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami,
wyślij e-mail na adres kontakt@enkyconsulting.com