Portfolio Unilever Foundry – zwinne innowacje dla dużej marki
Portfolio Unilever Foundry – zwinne innowacje dla dużej marki

Unilever Foundry – zwinne innowacje dla dużej marki

1mln+

Zoptymalizowanych kosztów operacyjnych w skali roku

6 tyg.

Skrócenie procesu wdrażania nowości z 12 miesięcy do 6 tygodni.

Rozmiar organizacji:
1 000 – 10 000 pracowników

Typ organizacji:
Prywatna

Branża:
Producent żywności, kosmetyków i środków czystości

Czas trwania/liczba godzin:
24 miesiące

„W dobie startupów i małych firm, duże marki muszą przejść transformację zarządzania i kultury pracowniczej, aby utrzymać konkurencyjność.”

Michał Mądry

Enky Consulting Managing Partner 

1. Potrzeby

Unilever to jeden ze światowych liderów branży produktów szybko zbywalnych. Firma jest właścicielem 400 marek i zatrudnia ponad 3000 pracowników w Polsce. Tak duża firma mierzy się obecnie z nowymi wyzwaniami na rynku, które powstają ze strony konkurencyjnych małych marek. Małe firmy dzięki swojej zwinności i elastyczności szybko odpowiadają na zapotrzebowania konsumentów. Unilever jako jedna z największych korporacji na świecie posiada długi proces wdrażania produktów, jest zamknięta na innowacje pod względem procesów oraz kultury organizacyjnej, a także powoli dostosowuje się do co raz szybciej zmieniających się trendów konsumenckich.

W związku z powyższym, spośród wyzwań i potrzeb naszego klienta wyróżniliśmy te wymagające najszybszej interwencji:

 • Potrzeba nowego podejścia do innowacji (zwinnego),

 • Powolny proces wdrażania nowości,

 • Wysokie koszty operacyjne.

Zwinne innowacje Enky Consulting

2. Rozwiązania

Strategia innowacji

Innowacje są niezbędnym elementem każdej firmy, która chce wyprzedzić konkurencję. Jednak samo posiadanie strategii innowacyjnej nie wystarcza. Aby czerpać pełne korzyści z inwestycji w innowacje, korporacje muszą budować ekosystemy sprzyjające rozwojowi innowacji i właściwie zarządzać programami innowacyjnymi.

Wyzwania z jakimi mierzył się nasz klient wymagały zbudowania nowej, kompleksowej strategii innowacji w firmie. W ramach proponowanej strategii wyróżniliśmy 3 najważniejsze punkty:

 1.  Wprowadzenie modelu innowacji zamkniętych i otwartych.

 2.  Zbudowanie kultury innowacyjności w organizacji.

 3.  Wdrożenie modelu zarządzania innowacjami.

Dzięki systemowi otwartych i zamkniętych innowacji byliśmy w stanie zbudować organizacyjną kulturę innowacyjności oraz uzyskać dostęp do najnowszych trendów i rozwiązań na rynku. Otwartość pracowników na innowacje to decydujący czynnik w procesie budowania nowych, opartych o nowe technologie procesów – aż 73% menadżerów podaje jego brak jako przyczynę niepowodzenia zmian (dowiedz się więcej). Równie ważnym czynnikiem, który o tym decyduje jest efektywny system zarządzania innowacjami.

Innowacje otwarte vs. innowacje zamknięte

3. Efekty

Dzięki wprowadzeniu wysoko wydajnego systemu innowacji, pomogliśmy naszemu klientowi osiągnąć poniższe ulepszenia:

 • Zwiększyliśmy przychody z działalności operacyjnej,

 • Zwiększyliśmy przychody z działalności innowacyjnej dla marek Vegetarian Butcher i Urban Monkey,

 • Dokonaliśmy optymalizacji ponad 1 mln zł kosztów w skali roku,

 • Skróciliśmy proces wdrażania nowości na rynek z 12 mies. do 6 tyg.!

 • Zbudowaliśmy nowy, krótki cykl dla produktów R&D.

Liczby mówią same za siebie! Innowacje to naprawdę istotna inwestycja dla każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od rozmiaru. Korzyści widać natychmiastowo! Wdrożenie strategii innowacyjności i efektywne jej egzekwowania pozwala wnieść zarządzanie i działania operacyjne firmy na zupełnie nowy, wyższy poziom.

Nasi eksperci, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, pomogą także Tobie wprowadzić innowacje do swojej firmy. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się jak może rozwijać się Twoja firma.

Referencje

Unilever logo

Współpraca z Enky Consulting pozwoliła nam na rozwój w obszarze mentoringu innowacyjnego, biznesowego i pozytywnie przyczyniła się do realizacji strategii firmy Unilever. Dzięki strategii przedstawionej przez Enky Consulting, nasze marki rozwijają się w zawrotnym tempie.

Podczas projektu Unilever Startup 2018 oraz Unilever Foundry Warsaw 2019, Enky Consulting pomogło nam świadcząc usługi mentoringu i doradztwa w zakresie budowy modeli innowacyjnych. Zaangażowanie Enky Consulting oraz ich kompleksowe podejście do świadczonych usług to cechy, które wyróżniają ich z konkurencji. 

Jacek Jabłoński

Head of Strategy & Business Performance

Konsultanci:

Michał Mądry

Enky Consulting Managing Partner

Założyciel i pierwszy wspólnik Enky Consulting. Certyfikowany ekspert w obszarze zarządzania projektami (PMP®, PMI-ACP®, PMO-CP®,PgMP®), analizy biznesowej, (PMI-PBA®) i zarządzania zmianą (PROSCI-CMP®). Stanowi trzon działalności Enky. Od 7 lat zajmuje się doradztwem innowacji, nowoczesnych metod zarządzania oraz zarządzania technologiami. Przeprowadził liczne projekty wdrażające rozwiązania i narzędzia innowacyjne do spółek oraz startupów.

Oscar Krysik

Brand Manager

Ekspert w zarządzaniu brandem. Absolwent International Busienss Administration w Rotterdamie, a następnie absolwent CEMS International Management z wymianą w Szkole Głównej Handlowej. Posiada 5-letnie doświadczenie w zarządzaniu i wprowadzaniu marek na rynek oraz realizacji strategii produktowych, w tym stworzoną od zera markę karmy dla zwierząt premium Benji’s Planet.

Umów się na darmowe,
30 minutowe spotkanie

Dostarczamy rozwiązania na najbardziej skomplikowane problemy biznesowe.
Umów się na spotkanie i skonsultuj z nami możliwe rozwiązania Twoich przeszkód.

Czekamy na Twoją wiadomość!

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami,
wyślij e-mail na adres
kontakt@enkyconsulting.com

Umów się na darmowe,
30 minutowe spotkanie

Dostarczamy rozwiązania na najbardziej skomplikowane problemy biznesowe.
Umów się na spotkanie i skonsultuj z nami możliwe rozwiązania Twoich przeszkód.

Czekamy na Twoją wiadomość!

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami

kontakt@enkyconsulting.com

Zobacz inne wdrożenia