3 sposoby na wzrost efektywności pracowników w pracy zdalnej

Już przed wybuchem pandemii COVID-19 liczba pracowników pracujących zdalnie rosła w związku z procesem transformacji cyfrowej zachodzącej w wielu przedsiębiorstwach. Jak podaje raport GUS, na końcu czerwca 2020 r. udział osób, które pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną w ogólnej liczbie pracujących wyniósł 10,2% i było to o 0,8% mniej niż w końcu marca 2020 r. W ciągu II kwartału skala wykorzystania pracy zdalnej w sektorze publicznym i prywatnym była zbliżona.

W skali całej gospodarki wykorzystanie pracy zdalnej w celach ograniczania zagrożenia epidemicznego rosło wraz ze wzrostem wielkości przedsiębiorstw. W jednostkach zatrudniających powyżej 49 osób ok. 11% pracujących wykonywało pracę zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną, zaś w jednostkach zatrudniających do 9 osób było to ok. 8%.

Prowadzi to do prostego wniosku – praca zdalna staje się nową normą. Firmy na całym świecie dostosowują się do nowych stylów pracy, a zdalna konfiguracja nie jest już niezbadanym terytorium dla wielu firm. Pomimo tego, nadal istnieją problemy z motywowaniem i zarządzaniem zespołami zdalnymi. Wraz ze zmieniającymi się warunkami, wiele organizacji może znaleźć się na rozdrożu, gdzie będą musiały znaleźć rozwiązanie codziennych problemów biznesowych, jednocześnie tworząc efektywne środowisko pracy dla swoich zdalnych pracowników. Rozwiązanie tego problemu mimo, że może wydawać się skomplikowane – wcale nie musi takie być.

3 sposoby na wzrost efektywności pracowników w pracy zdalnej

Wspieraj nastawienie na rozwój

Nastawienie na rozwój to sytuacja, w której zdajesz sobie sprawę, że masz przestrzeń, aby osiągnąć więcej, niezależnie od tego, na jakim etapie kariery jesteś.

Wpojenie filozofii nastawienia na wzrost pozwala pracownikom sięgać po nowe programy szkoleniowe i otwiera ich na nowe możliwości – zarówno osobiste, jak i zawodowe.
Jest to wysoce motywujące, ponieważ skupia się na ich celach wydajnościowych, jak również na ich rozwoju osobistym – wzmacniającym kulturę firmy.

Cenne jest zrozumienie bliskich i długoterminowych aspiracji pracownika w odniesieniu do etapu rozwoju jego kariery. Pozwoli to ocenić, w jaki sposób najlepiej dopasować i rozwinąć umiejętności pracownika do priorytetów firmy.

Co także nawiązuje do filizofii nastawienia na wzrost – chociaż ciężka praca jest niemal warunkiem koniecznym do rozwoju kariery, nie oznacza to, że pracownicy muszą pracować nadgodziny, aby być efektywni. Zamiast tego zachęcaj ich, aby pracowali mądrzej i byli bardziej wydajni. Dzięki temu będą mieli więcej czasu i energii na rozwój zawodowy, który pomoże im osiągnąć cele z zawodem związane.

Zainwestuj swój czas w budowanie zaufania

Mikrozarządzanie, czyli styl zarządzania, w którym kierownik uważnie obserwuje działania pracowników, a następnie wprowadza nadmierną kontrolę – jest prawdopodobnie najpewniejszym sposobem na stłumienie motywacji.

Ufając swoim zdalnym pracownikom i budując z nimi relacje poprzez poznawanie ich stylów pracy, a nawet trochę ich życie osobiste – zobaczysz, że morale zdalnych pracowników wzrosną.

Jeśli lepiej rozumiesz swoich pracowników – możesz pomóc im w określeniu jasnej ścieżki rozwoju. Pozwoli Ci to także mierzyć postępy w dążeniu do celu, a pracownikom da możliwość kontrolowania własnego losu – oni będą wyznaczać tempo, w jakim się rozwijają. W ten sposób staniesz się kimś więcej niż tylko menedżerem lub szefem – staniesz się liderem.

Przekazuj konstruktywnie informacje zwrotne o wydajności pracowników

Nic nie sprawia, że pracownik zdalny czuje się bardziej zaangażowany niż otrzymanie konstruktywnej informacji zwrotnej na temat swojej pracy.

  • Regularne przekazywanie informacji zwrotnych ma kluczowe znaczenie dla utrzymania motywacji i zaangażowania zespołu, ponieważ pomaga w dopasowaniu oczekiwań i celów do wyników pracy oraz pokazuje, że zależy Ci na ich pracy. Pamiętaj, aby poza konstruktywną krytyką wiedzieć też, że pracowników także należy chwalić za dobrze wykonaną pracę.

  • Bądź konkretny – informacje zwrotne dla pracowników powinny być zorientowane na rozwiązania, krystalicznie czyste i trafiające w sedno. Jeśli Twoim zamiarem jest udzielenie informacji zwrotnej o charakterze korygującym, ogólne komentarze typu: „Twoja praca wymaga poprawy” lub „Nie byłem pod wrażeniem tych raportów. Musisz się bardziej postarać” mogą sprawić, że pracownik będzie zdezorientowany i nie będzie wiedział, jaki aspekt jego pracy wymaga poprawy.

  • Zachowaj prywatność – nigdy nie krytykuj publicznie. Dla niektórych – nawet pochwała jest lepsza podczas prywatnego spotkania. Niektórzy ludzie po prostu nie lubią być w centrum uwagi. Możesz również rozważyć zaoferowanie pracownikom informacji zwrotnej w formie pisemnej odpowiedzi. Dzięki temu będziesz miał czas na zastanowienie się, udzielenie bardziej przemyślanej odpowiedzi.

  • Niech rozmowa będzie dwukierunkowa – pouczanie kogoś o tym, jak powinien się poprawić, jest tak samo skuteczne jak przysłowiowe „mówienie do ściany”. Nie zapominaj o ważnym elemencie szacunku przy omawianiu wrażliwych tematów, a już na pewno nie mów do kogoś, gdy o wiele bardziej efektywne jest otwarcie rozmowy, pozwolenie pracownikowi na wypowiedź. Pozwól mu zareagować na Twoją informację zwrotną i zadawać pytania uzupełniające.

Podsumowanie

Utrzymanie motywacji pracowników, jak i pomoc w kontynuowaniu pracy zdalnej może być wyzwaniem. Mimo to, przyjęcie kilku podstawowych technik utrzymania motywacji zespołu może efektywnie wspomóc drogę do efektywnej pracy zdalnej.

Jeśli Twoja firma potrzebuje dodatkowej pomocy z tym obszarem, w Enky Consulting wspieramy systemy zarządzania HR i wdrażamy narzędzia cyfrowe, które ułatwią pracę w twoim zespole. Dołożymy wszelkich starań, aby problem motywacji – czy też inne problemy, które Twoja firma napotka – zniknęły długoterminowo.

Umów się na spotkanie! 

Umów się na darmowe,
30 minutowe spotkanie

Dostarczamy rozwiązania na najbardziej skomplikowane problemy biznesowe.
Umów się na spotkanie i skonsultuj z nami możliwe rozwiązania Twoich przeszkód.

Czekamy na Twoją wiadomość!

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami,
wyślij e-mail na adres kontakt@enkyconsulting.com